Kogemustega usaldusisiku programm

Sihtrühm
10-18 a noored, kellel esineb kõrget riskikäitumist ehk pidevat enda ja/või teiste vastu suunatud vägivalda.
Sihtrühma mure
Vähe positiivseid kogemusi täiskasvanute ja/või eakaaslastega
Vähesed eneseregulatsiooni oskused
Täiskasvanute halvakspanu nende aja veetmise ja suhtlemisstiili osas
Neid ei kuulata, mõisteta ega aktsepteerita.
Lisaks valu, üksindus, hirm, lootusetus


Väärtuspakkumine
Anname võimaluse olla kuuldud, nähtud ja aktsepteeritud inimese poolt, kes päriselt mõistab, mis sa läbi elad.
Programmi sisu
Kogemustega usaldusisiku töö noortega ühendab endas nii emotsionaalse toe pakkumist, jõustamist kui ka juhendamist. Usaldusisik aitab noortel saavutada paremat toimetulekut endaga, suhetes teistega ja muude eluaspektidega (kool, vaba aja tegevus). Usaldusisik aitab noortel läbi ühise järjepideva ajaveetmise arendada eneseregulatsiooni oskuseid ning lootust parema tuleviku osas. Usaldusisiku ülesandeks on olla ka sild noore ning teiste täiskasvanute/spetsialistide vahel ehk aidata soodustada noore toetuse ja abi vastu võtmist vajadusel ka teistelt spetsialistidelt (nt lastekaitse, terapeudid, kooli personal jm).
Kogemustega usaldusisikud
Täiskasvanud noored (vanused 19-30), kes on elus kogenud keerukusi ehk, kes on kunagi olnud kõrge riskikäitumisega. Kogemustega usaldusisik on koolitatud ning toetatud noor, kes pakub omakorda noortele tuge läbi mõistmise ning saab jagada oma kogemusi, mis viisid muutuseni. Kogemustega usaldusisik on ise läbinud keerulise(d) eluperioodi(d), mistõttu suudab ta noori paremini mõista ja nende usaldust võita ning olla sillaks teiste vajalike toetuste juurde jõudmisel.
Programmi eesmärk
Järjekindla usaldusisiku toe kaudu arenevad noorel eneseregulatsiooni oskused, kasvab usaldus nii enda kui teiste inimeste, sh spetsialistide, vastu, paranevad suhted pere ja sõpradega – mille läbi väheneb ka riskikäitumine, mille kaudu hakkab leevenema riskikäitumine.
Mida oleme seni teinud?
- Intervjuud noortega. Kokku viisime läbi üle 10 intervjuu noortega (vanuses 14-26), kellel on olnud või on riskikäitumine. Intervjuude mõte oli paremini mõista noorte kogemust, läbielatut, ootuseid, sh abi saamise viise ja vajadusi.
- Intervjuud kogemusnõustajatega. Kokku viisime läbi 4 intervjuud kogemusnõustajatega, eesmärgiga mõista, milline näeb välja tänane kogemusnõustamise töö ja mida on selle puhul oluline meeles pidada kui ise programmi arendame.
- Klienditeekonna kaardistamine. Kaardistasime üldisel tasemel nii sihtrühmaks oleva noore, usaldusisiku kui MTÜ teekonna, programmiga liitumisest kuni reaalsete programmi tegevusteni välja. Tutvusime nii Eesti kui välismaa olemasolevate sarnaste programmidega, arutasime Eesti ja Soome valdkonna asjatundjatega, lugesime ja analüüsisime hulga teaduskirjandust.
- Workshopid noortega. Kohtunud korduvalt seitsme noorega, kellel on soov tulevikus usaldusisikuks hakata. Tutvustasime neile intervjuudest taipamisi, usaldusisiku programmi ideed, programmi põhialuseid ja visiooni. Koos noortega lõime usaldusisiku rollikirjelduse, väärtuspakkumise, kaardistasime usaldusisikuks olemisel vajalikud oskused, teadmised ja isikuomadused.
- Loodud on kogemustega usaldusisiku programmi prototüüp, sh aluspõhimõtted, usaldusisiku rollikirjeldus, väärtuspakkumine, usaldusisiku profiili (sh oskuste) kirjeldus, koolituse metoodika ja sisu prototüüp, usaldusisikute toetussüsteemi kirjeldus, usaldusisikute värbamissammud, esmane mõjuhindamise metoodika.


Mida on vaja veel teha?
- Programmi sihtrühmaga konsulteerimine ja programmi eri osade valideerimine
- Mõjuhindamise põhjalik strateegia välja töötada
- Koolitusteekonna välja töötamine
- Esmaste partnerite leidmine (kellega koostöös piloteerime)
- Programmi piloteerimiseks rahastus leida
- Kogemustega usaldusisikute leidmine ja nende koolitamine
Märts 2025
NULA programmi lõpetamine
KÜSK-ist rahastuse taotlemine
Märts – Septmeber 2025
Piloteerimise ettevalmistamine
- Usaldusisikute leidmine
- Usaldusisikute koolitamine
- Noorte leidmine
September 2025
Piloteerimisega alustamine (loodetavasti)
September 2025 – märts 2027
Piloot
Pilootprogrammi läbi viimine ja pidev hindamine, sh vajadusel kohandamine